Рекомендації щодо вакцинації від сезонного грипу

Жовтень-листопад найкращий час для вакцинації від грипу. Імунітет виробляється протягом двох-трьох тижнів. Вакцинацію найкраще проводити зараз, щоб імунна система ближче до піку захворюваності вже була готова боротися з новими штамами грипу, що будуть циркулювати в новому сезоні 2011/2012 року. Іншої альтернативи попередити захворювання на грип крім вакцинації немає. Після неї організм починає виробляти імунітет і приблизно на 21-23 день вже готовий до боротьби з грипом. Епідемія сезонного грипу очікується в ці ж терміни. Так що, якщо щепитися - то зараз.

Щоб отримати добрий результат від вакцинації, потрібно організм підготувати. Ввели вакцину – потрапив подразник в організм, імунна система починає виробляти протиотруту у вигляді антитіл. У когось виробляється хороший імунітет, у когось - слабенький, у когось - взагалі немає. Печінка постачає імунній системі кислоти, з яких вона збере інтерферон або антитіла. Якщо печінка працює погано або людина неправильно харчується, то вводячи будь-які вакцини, вона тільки втрачає час і гроші і не отримає бажаного результату.

   Надзвичайно важливо провакцинуватися вчасно, оскільки імунологи можуть сказати, що буде з організмом, якщо його прищепити пізно, своєчасно або завчасно. Якщо завчасно – буде очікуваний корисний ефект вакцинації: зменшено масштаб епідемії, якщо людина захворіє, то перенесе легку форму, а якщо все ж таки тяжку, то без ускладнень. Якщо прищепити своєчасно – ефект буде приблизно такий же. Якщо прищепити пізно, в розпал епідемії – ефект буде непередбачуваний, швидше за все він буде негативний.

Чому так багато питань виникає на рахунок доцільності вакцинації, та лікування грипу та інших респіраторно-вірусних захворювань? Для цього є об’єктивні передумови. Грип небезпечний насамперед своїми ускладненнями, особливо для дітей, осіб похилого віку та із хронічними захворюваннями. Найбільш часті ускладнення - легеневі, які спостерігаються в 10-15%, особливо у дітей до 2-х років. Бактеріальна суперінфекція, яка нерідко виникає при грипі, може призвести до розвитку синдрому токсичного шоку. Нерідкими ускладненнями є синусити, отити, ангіни, менінгіти тощо.

Грип провокує загострення хронічних захворювань легенів, серцево-судинної, ниркової та ендокринної систем. Небезпечний грип для вагітних жінок. Від моменту попадання вірусу в організм до прояву перших ознак хвороби проходить всього 1,5 -2 доби, що обумовлено високою швидкістю розмноження вірусу.

Профілактика захворювань ГРВІ та грипу. З метою профілактики та лікування захворювань на грип та ГРВІ використовують антивірусні препарати. В осінньо-зимовий періоди та навесні застосовують загальнозміцнюючі препарати. Такі заходи профілактики орієнтовані в основному на корекцію імунного стану.  Рекомендується постійне проведення загальновідомого комплексу загартовуючих процедур, самомасажу, ранкової гімнастики, застосовують засоби нетрадиційної  (народної) медицини.

   Лікування грипу є складною проблемою і повинно визначатися тільки лікарем. Процес лікування має етіотропну, патогенетичну та симптоматичну спрямованість. Не потрібно займатись самолікуванням, це небезпечно.

Однак найбільш ефективним способами профілактики є:

•             Часто мити руки з милом, особливо після відвідування вулиці (ВООЗ рекомендовано мінімум 15 сек, можна застосовувати одноразові серветки із дезінфікуючими  компонентами або компонентами спирту, викидати обов`язково у визначені до цього місця - урни).

•             Прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), коли кашляєте та чхаєте.

•             Якщо почуваєте себе погано, піднімається температура, з’явились симптоми грипу та ГРВІ - зверніться до лікарів.

•             Піклуйтесь про своє здоров`я, а також про здоров`я оточуючих, оскільки інфікована людина - джерело інфекції.

При виборі вакцин потрібно уважно переглянути склад вакцини та епідемічний сезон для якого вона рекомендована. Серед вакцин, які можуть зустрітися на прилавках наших аптек, я, як міський інфекціоніст рекомендую: Інфлувак, Гриппол, Вакси грип, Флюарикс, Бегрівак, Агріпол.

У кого залишилися питання щодо вакцинації, можна звертатися за телефоном 642271 в кабінет інфекційних захворювань Ужгородської міської поліклініки, де ви зможете отримати відповіді щодо вакцинації та профілактики і лікування гострих респіраторно вірусних інфекцій.

Віктор Петров, міський інфекціоніст Ужгорода